Regenerácia je veľmi dôležitá fáza športovcov. Nielen preto, že je nutné nechať organizmu voľnosť, ale aj v pokoji ho "nechať rásť" a zdokonaľovať. Niektorí odborníci sa domnievajú, že práve vo fáze regenerácie budujeme svalovú hmotu a zlepšujeme svoje výkony. Regenerácia musí prísť samozrejme v správnu chvíľu. Ale je možné regenerovať aj pomocou doplnkov výživy? Bez pochýb áno!
Ale kedy? Ktoré doplnky? Ako často?
Najdôležitejšie je povedať, že primárnu regeneráciu človeka tvorí oddych a spánok. Sekundárnu kvalitné a plnohodnotné jedlo a terciárnu doplnky výživy.
- BCAA - Izoleucín, leucín a valín sú trio aminokyselín, ktoré majú za úlohu aj regeneráciu organizmu. Dávkovať pred tréningom a ihneď po tréningu.
- Komplexné vitamíny - Vitamíny majú za úlohu hlavne prevenciu organizmu, ale aj regeneráciu po tréningoch. Dávkovať 1x denne.
- Proteín - Komplexný doplnok výživy, ktorý je základnou stavebnou látkou organizmu. Tzv. palivo pre svaly, vďaka ktorému človek môže budovať svalstvo, ale aj chudnúť, udržiavať správnu rovnováhu metabolizmu a regenerovať svaly a celé telo. Dávkovanie je ovplyvnené mnohými faktormi. Spravidla sa dávkuje ráno a po tréningu, prípadne aj večer.
- Glutamín - Podporuje správne fungovanie svalových buniek a imunitného systému, tlmí katabolizmus bielkovín a zlepšuje dusíkovú bilanciu. Dávkovanie pred a po tréningu. V netréningový deň pred spaním.
- Karnitín - Aj keď je považovaný hlavne za spaľovač tukov, je to veľmi dôležitá aminokyselina, ktorá okrem zlepšenia fyzickej odolnosti zlepšuje aj prietok krvi a zabraňuje hypoxii.
Regenerácia svalstva netrvá u každého rovnako, pretože je ovplyvňovaná viacerými faktormi, medzi ktoré patrí napríklad spánok, oddych, strava, hydratácia organizmu. Tento proces regenerácie môže výrazne ovplyvniť a urýchliť športová výživa.